Tools Rush In Saving counter space and money and reducing clutter are more valuable than any of these supposedly must-have gadgets and products. Slick marketing promises increased efficiency and a streamlined lifestyle, but incorporating these items or approaches into everyday living at home and they’ll quickly reveal themselves to be […]
Table of Contents
Tools Rush In
Saving counter space and money and reducing clutter are more valuable than any of these supposedly must-have gadgets and products. Slick marketing promises increased efficiency and a streamlined lifestyle, but incorporating these items or approaches into everyday living at home and they’ll quickly reveal themselves to be overly complicated, expensive, sometimes more trouble than they’re worth — and, in some cases, literally useless.
Related: 21 Things in Your Kitchen You Should Get Rid of Right Now
Microsoft may earn an Affiliate Commission if you purchase something through recommended links in this article.
Microsoft may earn an Affiliate Commission if you purchase something through recommended links in this article.
Microsoft may earn an Affiliate Commission if you purchase something through recommended links in this article.
K-Cups
Price: Starting at $25 for 40 Like old-school film cameras and razors with disposable blades, cup-based coffee machines popularized by Keurig require a big purchase (starting at $70) only once, but far more necessary re-ups over the course of a lifetime. K-cups are convenient, but expensive, bulky to store, and create a lot of unnecessary plastic waste for the environment. Instead: Consider getting an easy-to-program and inexpensive drip coffee maker or even a single-cup version if you just need one cup. Or if you really want the Keurig pod option, try using the refillable K-cups ($17 for eight at Amazon), which can be used over and over with inexpensive, store-bought coffee.
Related: From Mocha to Java: The Secret History of How Coffee Took Over the World
Microsoft may earn an Affiliate Commission if you purchase something through recommended links in this article.
Banana Slicer
Price: $6 A banana slicer is shaped like a banana, curve and all, and a single push makes perfectly uniform slices — which would be great if bananas were always the same size and had the same curve. Instead: A kitchen knife does the same work in less than a minute without the additional clutter.
For more great money-saving tips, please sign up for our free newsletters.
Microsoft may earn an Affiliate Commission if you purchase something through recommended links in this article.
Dryer Sheets
Price: $7 for 120 Soft clothes free of static cling are achievable without the lifelong recurring expense of fabric softener or dryer sheets. Instead: Toss a ball of aluminum foil in the dryer to eliminate static electricity, and add a washcloth wet with a bit of white vinegar to soften fabric.
Related: Do Wool Dryer Balls Really Work as Well as Dryer Sheets
Microsoft may earn an Affiliate Commission if you purchase something through recommended links in this article.
Microsoft may earn an Affiliate Commission if you purchase something through recommended links in this article.
Electric Egg Cooker
Price: $20 Hamilton Beach is just one of the companies selling specialty appliances that try to justify their counter space by promising the perfectly boiled or poached egg. Instead: Perfectly boiled eggs can be made by, well, boiling them. Simply reduce or increase the cooking time for soft, medium, or hard-boiled; poach an egg with a slotted spoon and an inch and a half of simmering water.
Related: 30 Cheap, Easy Breakfast Ideas to Start Your Day Right
Microsoft may earn an Affiliate Commission if you purchase something through recommended links in this article.
Microsoft may earn an Affiliate Commission if you purchase something through recommended links in this article.
Mosquito Zappers
Price: $23 Mosquitoes are attracted to carbon dioxide, which mammals exhale in huge plumes with every breath. There is no evidence, however, that they are attracted to ultraviolet light, which is the lure that backyard bug zappers rely on to draw and eliminate bugs. Instead: If you still swear by zappers, find the best-reviewed ones. But there are also plenty of other ways to repel bugs naturally and affordably.
Microsoft may earn an Affiliate Commission if you purchase something through recommended links in this article.
Ultrasonic Pest Repellents
Price: $25 Plug-in rodent and insect repellents claim to blast pests with intolerable invisible currents that drive mice and bugs from your home. In reality, those claims aren’t backed by science, and independent tests have gotten mixed results at best with only a limited number of pests. Instead: There are plenty of simple ways to repel pests naturally, or at least cheaply.
Microsoft may earn an Affiliate Commission if you purchase something through recommended links in this article.
Salad Spinner
Price: $30 The push of a button and the spinning bucket tosses salad and dries it so dressing gets distributed evenly. But is salad being made big enough, often enough, to justify this expensive space-hogger? Instead: Wash the greens in a big container, put on the lid, and give it a few good shakes, and dry any excess moisture with paper towels or a clean dish towel. Voila! Same outcome for your delicious salad.
Microsoft may earn an Affiliate Commission if you purchase something through recommended links in this article.
Electric Can Opener
Price: $35 Electric can openers are convenient and easy, but not every kitchen can spare the counter space required for one. Instead: Complete the same task with a few turns of a crank using a handheld opener stored in a drawer. The one exception that might apply? People who can’t move their hands freely because of arthritis or another joint-crippling illness.
Related: 29 Products to Make Seniors’ Lives Easier
Microsoft may earn an Affiliate Commission if you purchase something through recommended links in this article.
Air Fresheners
Price: Varied People overcame gross household smells long before “mountain fresh” and “fresh twist cranberry” scents were invented. Today, there are a dizzying array of options for air-freshening systems, many costing $40 or more. Instead: Simmer lemon juice in water on the stove, and place potpourri, eucalyptus, rose water, or open containers of baking soda around the house.
Related: Best Cheap Air Purifiers
Microsoft may earn an Affiliate Commission if you purchase something through recommended links in this article.
Fax Machine
Price: $60 In the digital age, fax machines seem like relics. There are still a few scenarios in which a fax might be needed, including for legal papers and some communications with doctors and insurance companies. Instead: Even people with home businesses might get away with free fax services offered online described by Lifewire, and save money and space in the process.
Microsoft may earn an Affiliate Commission if you purchase something through recommended links in this article.
Robot Vacuum Cleaners
Price: $300 to $900 Wi-Fi enabled Roombas, the most famous robot vacuums, scan rooms and attack dirt while homeowners are elsewhere — although they can’t handle stairs. Instead: You could always just vacuum with a traditional vacuum cleaner once every few days, and save the money and hassle of a product that doesn’t work for all circumstances and will inevitably break down.
Related: 100 Tech Products That Will Make Your Life Easier
Microsoft may earn an Affiliate Commission if you purchase something through recommended links in this article.
Bread Maker
Price: $50-$300 You may have gotten one as a wedding present, but this is one of the poster children of unnecessary items. It’s big and clunky, and it only does one thing. In fact, it’s really redundant since your kitchen already has a bread-making machine. It’s called an oven. Instead: Simply make use of your oven. Try a quick bread or the now-famous no-knead bread recipe from Jim Lahey of Sullivan Street Bakery. The ingredients are basic, the technique is simple, and the result doesn’t require a pricey, specialized machine the size of a small child.
Related: 50 Beloved Hometown Bakeries Across America
Microsoft may earn an Affiliate Commission if you purchase something through recommended links in this article.
Bottled Water
Price: $3 for 40 16.9-ounce bottles Is there a bigger waste of money than paying for bottled water? Consumers spend over 800 times more for bottled water than plain old tap water. Instead: If you don’t like the taste of tap water, buy a filter — it’s still cheaper than plastic bottles.
Related: We Tried 9 Water Flavorings and These Are the Best
Microsoft may earn an Affiliate Commission if you purchase something through recommended links in this article.
Meat-Shredding Claws
Price: $5-$25 Not gonna lie: These things look pretty cool for unleashing your inner carnivore – or for pretending you’re Wolverine. But unless you’re a hosting daily barbecues or regularly cooking whole hogs on your backyard spit, these are probably overkill. Instead: Stick to a couple of forks for your latest crockpot creation.
Related: Bucket List Barbecue in Every State
Microsoft may earn an Affiliate Commission if you purchase something through recommended links in this article.
Swiffers
Price: $12 plus refills Sure, they’re convenient, but have you ever thought about how many of those wet or dry Swiffer cloths you’re piling into the trash (and eventually, the landfill) every week? Even if the environmental angle doesn’t sway you, the cost might. A pack of 32 Swiffer Dry refills might set you back about $8, which means you’re spending around a quarter for every little touch-up — and much more if you go through multiple cloths or use the pricier Swiffer Wet refills. Instead: Invest upfront in a convenient cordless stick vacuum that you can use on carpet and hard floors. If you need to deep-clean dirty floors, use an old-fashioned mop. And if you just can’t quit your Swiffer, consider our money-saving Swiffer hacks.
Microsoft may earn an Affiliate Commission if you purchase something through recommended links in this article.
Egg Separator
Price: $5-$10 Sure, salmonella is nothing to take lightly, but a dedicated egg separator seems especially superfluous when most of us have long used the shell itself to isolate the yolk and the white, taking care to wash up afterward. (Bonus: This egg separator might just be one of the grossest things we’ve ever seen on Amazon.) Instead: Use the egg shells to separate the yolks from the whites; wear plastic cooking gloves if you want to be extra careful.
Related: 13 Simple Ways to Cook Eggs
Microsoft may earn an Affiliate Commission if you purchase something through recommended links in this article.
Steam Mops
Price: $35-$90 The majority of steam mops tested by Consumer Reports failed to impress, simply pushing aside big messes and leaving floors looking dull. And steam mops can actually damage floors, especially hardwood and laminate, by leaving behind too much moisture. Some flooring manufacturers will even void your warranty if you’ve been using a steam mop to clean. Instead: Use a regular ol’ spin or squeeze mop to clean your floors more effectively, and for less money. Since you control how much moisture stays on the mop, it’s easier to ensure you aren’t leaving too much water behind.
Related: The Best Carpet Cleaners Under $150
Microsoft may earn an Affiliate Commission if you purchase something through recommended links in this article.
Deep Fryer
Price: $20-$80 A deep fryer might sound like a fun purchase when there are visions of onion rings and funnel cake dancing in your head. But it definitely won’t see enough use to justify its size, cost, and labor. Instead: Achieve all your deep-frying needs with a heavy-duty medium or large pot (or even a wok) plus a thermometer. Serious Eats offers deep-frying instructions so you can be a pro without the machine.
Related: Expert Tips for Making Doughnuts at Home
Microsoft may earn an Affiliate Commission if you purchase something through recommended links in this article.
Filing Cabinets
Price: $50-$300 In your home office, tons of filing cabinets are just an invitation for more paper clutter. The amount of paperwork you should keep indefinitely is surprisingly small: think tax returns, real-estate records, and important contracts, according to consumer advocate and radio host Clark Howard. Instead: Many of the documents that may otherwise take over our homes are available in electronic form, including bank statements, utility bills, and insurance documents. Save your money, save space, and reduce clutter by going electronic.
Related: How to Create a Home Office From Ikea for Under $200
Microsoft may earn an Affiliate Commission if you purchase something through recommended links in this article.
Space-Saving Vacuum Bags
Price: $20-$40 In theory, bags that help you compress bulky clothing and bedding for long-term storage are genius. In practice, they just don’t work half the time. Frustrated buyers have a litany of complaints, including bags that come out of the boxes with holes in them, hard-to-use zipper closures, and bags that start to slowly take on air after being sealed up. Even if the bags stay compressed, anything inside is likely to become a wrinkled, smelly mess. Instead: Stick with traditional storage bags and bins, including the ones that can slide under the bed — perfect for stuff you won’t need for a while.
Related: 25 Dorm Room Essentials to Buy at the Dollar Store
Microsoft may earn an Affiliate Commission if you purchase something through recommended links in this article.
Popcorn Machine
Price: $30-$300 It’s not even worth doing the math to find out how much popcorn you’d have to eat for a personal popcorn machine to be cost-effective. This is another single-use item that takes up space when there are simpler solutions on hand that yield the same result. Instead: Save your valuable cupboard space and throw a bag of Jiffy Pop on the stove, reap the money-saving benefits of popping raw kernels, or buy microwave popcorn. To really impress movie-night companions, jazz it up with spices already in the cabinet such as paprika, curry powder, or an Italian spice blend.
Related: 50 Ways to Get Creative With Your Popcorn
Microsoft may earn an Affiliate Commission if you purchase something through recommended links in this article.
Jewelry Armoires
Price: $75-$400 Your jewelry collection should be pretty substantial — and expensive — if you’re justifying one of these cash and space hogs. Instead: DIY options are endless here: A simple egg carton or ceramic egg holder can easily corral a collection on the top of your dresser, or an old frame and some chicken wire can become a hanging holder. If you’re not feeling crafty, an inexpensive hanging closet organizer can wrangle a ton of jewelry without costing an arm and a leg, and leave your bedroom a lot less cluttered, too.
Relaxed: 11 Marie Kondo-Inspired Storage Ideas to Organize Your Home
Microsoft may earn an Affiliate Commission if you purchase something through recommended links in this article.
Fancy Gift Wrap Organizers
Price: $75-$200 Unless you’re a professional gift wrapper, we’re not sure why wrapping paper and gift bags demand their own fancy cart — especially when there are so many cheap DIY solutions here. Instead: One Good Thing by Jillee suggests repurposing common household items like tension rods, shopping bag holders, or even a suitcase when you need a dedicated spot for gift supplies.
Related: Creative Gifts for Artists That Are Sure to Inspire
Microsoft may earn an Affiliate Commission if you purchase something through recommended links in this article.
Disposable Toilet Brushes
Price: $9 plus refills We get it: This is one place you really don’t want to get your hands dirty. But toilet wands that use disposable brushes produce a lot of extra waste, including the brushes and scrubbers themselves as well as their packaging. The cost of the refills adds up — you’ll pay around $8 for 20 brushes. And as experts caution, the flimsy wands often snap, and the brushes aren’t great for scrubbing. Instead: Stick with your old-fashioned toilet brush and preferred toilet cleaner. You’ll be able to clean with a lot more force for a lot less cash. Don’t want to stare at the brush? Get a model with a holder that is ventilated so that leftover water evaporates on its own.
Related: 25 Bathroom Products That Are a Complete Waste of Money
Microsoft may earn an Affiliate Commission if you purchase something through recommended links in this article.
Electric Wine Opener
Price: $20-$50 To be fair, an automatic wine opener can be a handy gadget for vino lovers who lack the strength or dexterity for a corkscrew. Otherwise, the downsides are myriad: These gadgets are single-use, expensive, and require a spot (and an outlet) on your counter. Instead: A corkscrew barely takes up any space, usually includes a bottle opener, and keeps your wine-lover street cred intact.
Related: Not Just Napa: 30 American Wineries With Good Cheap Wine
Microsoft may earn an Affiliate Commission if you purchase something through recommended links in this article.
Quesadilla Maker
Price: $30 Unless you really like having clutter on your countertops, there’s not a lot of reason to have a gadget that does just one thing — but takes up a lot of space to do it. Instead: Get out a pan and a pair of tongs or a spatula. Cook quesadilla on one side, flip, then cook it on the other. Really, this isn’t hard, people.
Microsoft may earn an Affiliate Commission if you purchase something through recommended links in this article.
A man shows AirPods Pro at an Apple store on East Nanjing Road on October 30, 2019 in Shanghai, China. Apple’s new AirPods Pro with active noise cancellation are on sale on October 30 in China. Wang Gang | VCG | Getty Images Apple said on Friday that it’s replacing […]